Pożyczki na rynku

Wielu konsumentów boryka się z tak zwanym problem przekredytowania. Dostęp do łatwych i szybkich pożyczek pozabankowych powoduje, że pokusa zaspokojenia apetytu konsumpcyjnego jest ogromna. Apetyt ten zaostrzają wszechobecne reklamy produktów nie tyle pierwszej potrzeby, co modnych i atrakcyjnych gadżetów – smartfonów, tabletów, laptopów.

Skoro apetyt nakręcany i zaostrzany jest w sposób ciągły, a pieniądze wręcz leżą na wyciągnięcie ręki, wielu konsumentów traci kontrolę nad tym zjawiskiem i bardzo szybko wpada w sidła tzw. przekredytowania konsumpcyjnego. Najprościej rzecz tłumacząc jest to efekt życia ponad realny stan, czyli wydawania więcej niż się zarabia.

Pętla długów

Wpadanie w pętle długów odbywa się w sposób stopniowy i dla wielu niezauważalny. A pierwsze symptomy nadchodzącego nieszczęścia są neutralizowane poprzez wymyślanie pozytywnych scenariuszy, których zadaniem jest odegnanie czarnych myśli na bezpieczną czasową odległość.

Jednakże przychodzi ten moment, w którym każdy z konsumentów w pętli kredytów zdaje sobie sprawę, że nie jest w stanie spłacać bieżących kosztów posiadanych zobowiązań, a kolejnych nie pozwalają mu już zaciągać. Nie może zatem prowadzić dalej gry w oszukiwanie samego siebie i wymagalne zobowiązania pokrywać nowymi zobowiązaniami. W tej sytuacji jedynym sensownym wyjściem staje się

Pożyczka oddłużeniowa

Produkt ten jest niezwykle istotny dla posiadaczy wielu rozproszonych zobowiązań i pozwala im przerwać łańcuch kolejnych pożyczek, których celem jest w tym momencie tylko i wyłącznie pokrywanie kosztów pożyczek poprzednich. Innymi słowy – pozyskane na drodze pożyczki środki wydawane są w całości na obsługę długów.

Pożyczka oddłużeniowa pozwala na scementowanie i jednorazową spłatę wszystkich wierzytelności i rozpoczęcie procesu wychodzenia z długów. Suma rat i kosztów wszystkich dotychczasowych pożyczek zostaje zastąpiona jedną stałą ratą, a konsument otrzymuje szansę na powolne wychodzenie z pętli kredytów i chwilówek.

Jaka pożyczka jest najlepsza?

Oczywiście najtańsza – chciałoby się rzec. Ale nie zawsze jest to takie jednoznaczne. Wychodzenie z pętli kredytowej poprzez zaciągnięcie pożyczki konsolidacyjnej na spłatę chwilówek jest możliwe tylko w sytuacji, gdy kwota raty po konsolidacji nie będzie wyższa niż kwota dochodów po odjęciu kosztów utrzymania. Dlatego najlepszą pożyczką oddłużeniową jest taka, która posiada okres spłaty pozwalający na realne jest spłacenie. Inaczej bowiem pożyczka na oddłużenie stanie po prostu kolejnym produktem, który przedłuży agonię nieodpowiedzialnego konsumenta i za jakiś czas stanie się z nią to samo, co ze wszystkimi innymi pożyczkami. Czyli przestanie być spłacana.

Decyzja o skonsolidowaniu posiadanych chwilówek i pożyczek pozabankowych powinna być dokładnie przemyślana i opierać się na zdolnościach finansowych, a nie tym, że pozwoli na kilka miesięcy oddalenia wizji bankructwa.

Najnowsze komentarze